فیلتر بر اساس برند:

لانست 

بیماران دیابتی که از انسولین استفاده می کنند، برای تعیین میزان انسولین تزریقی و همچنین افرادی که نیاز به تست روزانه قند خون خود جهت کنترل سطح گلوکوز خون دارند، از لانست، برای تهیه نمونه قطره خون جهت تست استفاده می کنند. برای جمع آوری قطره خون و شروع تست قند خون با استفاده از دستگاه، در ابتدا نیاز است تا به شیوه ای یک قطره خون برای نمونه از بیمار تهیه و آماده شود. لانست یا سوزن دستگاه قند خون یک وسیله کوچک و نوک تیز است که در دستگاهی شبیه خودکار (یا ماژیک) که معمولا قلم لانست یا اتو لانست نامیده می شود، قرار گرفته و با وارد کردن یک ضربه خفیف بدون درد به سر انگشت یا قسمتی که نیاز است نمونه خون از آن تهیه شود، با ایجاد کردن سوراخ کوچکی، یک قطره خون در آن ناحیه فراهم می کند.

لانست

انواع لانست

معمولا لانست قند خون یا سوزن تست قند خون در بسته های 25 ، 50، 100 و 500 تایی ارایه می شوند و پس از یک بار مصرف برای یک نمونه قطره خون، بهتر است در داخل قلم تعویض شوند. بدیهی است که پس از استفاده هر سوزن در دستگاه، شخص دیگری نباید از همان لانست استفاده کند و حتما باید تعویض گردد. همچینین استفاده مجدد همان سوزن برای تست دیگر، به دلیل همراه داشتن نمونه خون قبلی، باعث ایجاد خطا در تست جدید خواهد شد.

لانست چهار پر

اکثر برندهای دستگاه تست قند خون موجود در بازار از لانست های چهارپر استفاده می کنند . این سوزن تست قند خون از لحاظ کارایی هیچ تفاوتی با مدل دو پر ندارد و صرفا بسته به نوع اوتولانستی که دستگاه دارد مورد استفاده دارد. لنست 4 پر در برندهای متفاوتی در بازار دارد و تفاوت قیمتی برندهای مختلف بسته به کیفیت سوزنی که در آنها استفاده شده است دارد.

لانست دو پر

لانست 2 پر هم کارایی مشابهی همانند چهارپر دارد و در دستگاه هایی مانند گلوکوکارد 01 و اکیوچک استفاده دارد. از نظر قیمتی می توان گفت چون یک محصول خاص محصوب می شود قیمتی بالاتر از لانست چهارپر دارد.

سوزن دستگاه قند خون

کاربرد لانست

لانست ها در مواردی به غیر از نمونه برداری برای تست قند خون نیز استفاده میشوند. به طور مثال در تست هایپوتیروئیدی نوزادان، بررسی میزان انعقاد خون، خونگیری نوزادن و سایر تست های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند.

اجزای تشکیل دهنده لانست چیست؟

لانست ها از بدنه و کلاهک PVC  کیفیت مدیکال ساخته می شوند و نیدل یا سر سوزن فولاد ضد زنگ که پس از برداشتن کلاهک قابل رویت هستند و با قرار گرفتن داخل اتولنست قابل استفاده جهت نمونه برداری خون می باشند. 

چگونه از یک لانست استفاده کنید؟

در صورتی که قصد انجام تست قند خون در خانه را دارید، ابتدا لازم است نحوه صحیح استفاده از سوزن تست قند خون را آموزش ببینید. برای این کار لازم است در ابتدا:

 • سر انگشت یا موضعی که قصد خونگیری از آن را دارید با پد الکلی یا پنبه آغشته به الکل طبی ضدعفونی کنید.
 • در صورتی که از لانست معمولی استفاد می کنید، آن را درون قلم خود قرار داده، سپس در پوش آن را برداشته، و قلم را ببندید.
 • قلم را مسلح کرده، در محل نمونه گیری قرار داده (معمولا سر انگشت) و دکمه آن را فشار دهید تا سوزن شلیک شود.
 • در لانست کافیست تنها درپوش آن را بردارید، نوک انگشت یا محل نمونه گیری قرار دهید و سپس انتهای آن را فشار دهید تا سوزن پرتاب شود و با سوراخ نمودن محل، قطره خون خارج شود.

قیمت لانست

خرید سوزن دستگاه قند خون

همانطور که گفته شد رعایت موارد بهداشتی در استفاده از لانست ها و سوزن تست قند خون برای نمونه برداری، امری الزامی است و عدم رعایت آن می تواند سلامتی شما را به خطر بیاندازد.

 • سوزن قند خون برای یک بار مصرف طراحی شده پس، از استفاده مجدد آن پرهیز کنید.
 • هرگز بدون آموزش قبلی در خانه اقدام به استفاده از آن ننمایید.
 • استفاده از سوزن مشترک می تواند باعث انتقال بیماری های خونی از شخصی به شخص دیگر شود.
 • در صورتی که مجبور به استفاده مجدد از یک سوزن شدید، حتما قبل از استفاده با پد الکلی ضدعفونی کنید. (توجه کنید استفاده از یک سوزن برای دو شخص حتی درصورت ضدعفونی کردن مخاطره آمیز است)
 • قلم تست قند خون نیز یک وسیله شخصی است و برای دو نفر استفاده نگردد.
 • قبل از اقدام به نمونه گیری حتما موضعی که قصد نمونه گیری دارید را ضدعفونی نمایید.
 • سوزن دستگاه تست قند خون به گونه ای طراحی شده که در محل ضربه ایجاد درد نمی کند.
 • برای نمونه برداری از کودکان، لانست مخصوص آنها را تهیه کنید. لانست مخصوص کودکان ضخامت کمتری دارد و با توجه به شرایط پوست آن ها طراحی شده است.

قیمت سوزن دستگاه قند خون

در نهایت نمونه ها و انواع متفاوتی از لانست ها در بازار موجود است و قیمت نوار تست قند خون و سوزن تست قند خون می تواند با توجه به دستگاه تست قند خون شما متفاوت باشد. ولی مهمترین مورد که در خرید لانست قند خون باید به آن توجه کنید، کیفیت و تاریخ سوزن است و همیشه از مراکز معتبر فروش تجهیزات پزشکی، فروشگاه های آنلاین تخصصی فروش تجهیزات پزشکی و یا داروخانه ها اقدام به تهیه این دست موارد نمایید. توجه داشته باشید هر چه کیفیت سوزن بکار رفته در لانست بهتر باشد قیمت لانست بالاتر خواهد بود. به همین دلیل است که انواع سوزن تست قند خون که از برندهای معتبر و مشابه دستگاه تست قند خون شما باشد، قیمت سوزن دستگاه قند خون هم بالاتر است. چراکه برندهای مختلف میخواهند اعلام کنند دستگاه آنها بدون درد است پس بناربراین کیفیت لانست های برند خود را بسیار بالا خواهند برد.

لانست چگونه عمل می‌کند؟

لانست یک وسیله جهت جلوگیری از درد زیاد هنگام تزریق انسولین است. قبل از تزریق، یک سوزن بسیار کوچک به سرعت و به صورت خودکار به پوست نفوذ می‌کند تا مسیر را آماده کند و سپس سوزن اصلی تزریق انسولین به طور مدرج و بدون درد وارد پوست شود.

چگونه می‌توان لانست را بصورت بهینه استفاده کرد؟

برای استفاده بهینه از لانست: - مطمئن شوید که لانست به‌طور کامل به پوست نفوذ کرده است. - حتماً از لانست مناسب بر اساس نوع پوست و نوع سرنگ انسولین استفاده کنید. - هر بار محل تزریق را تغییر دهید تا از تجمع چربی در نقطه تزریق جلوگیری شود.