تب سنج جیوه ای

تب سنج جیوه ای یکی از قدیمی ترین انواع تب سنج پزشکی است که با اینکه طراحی ساده و قدیمی دارد امروزه نیز برای اندازه گیری دمای بدن مورد استفاده قرار می گیرد و می توان گفت هنوز هم یکی از دقیق ترین و قابل اطمینان ترین اندازه گیری دمای بدن را در بین انواع تبسنج ها دارد. تب‌سنج جیوه ای از یک لوله شیشه ای کوچک با یک حباب جیوه در انتهای آن تشکیل شده است و وقتی تبسنج را در دهان، زیر بغل یا مقعد قرار می دهند، جیوه با گرم شدن انبساط پیدا می کند و در لوله رو به بالا می رود و می توان با خواندن درجه بندی که روی بدنه لوله صورت گرفته است، دمای بدن را فهمید.

تب سنج جیوه ای

انواع تب سنج جیوه ای

تب سنج جیوه ای در دونوع زیر در دسترس است:

 • تبسنج جیوه ای دهانی
 • تبسنج جیوه ای زیر بغل

تب سنج جیوه ای دهانی

دارای یک نوک باریک و هم قطر با لوله آن است که به راحتی در دهان و زیر زبان قرار می گیرد.

تبسنج جیوه ای زیر بغل

دارای یک نوک گرد و کشیده است که به خوبی در زیر بغل فشرده می شود و باعث می شود حرارت بدن به خوبی به نوک تب‌سنج جیوه ای زیر بغل و به جیوه آن منتقل شود. هر دو نوع ترمو متر جیوه ای نتایج دقیق و مطمئنی را نشان می دهند، اما تب‌سنج جیوه ای دهانی سرعت اندازه گیری و حساسیت بالاتری نسبت به ترمو متر جیوه ای زیر بغل دارد و خواندن نتایج را در مدت زمان کوتاه تری محیا می کند. اگر چه ترمو متر جیوه ای زیر بغل نیز کارایی و عملکرد ویژه خود را دارد و زمانی که امکان استفاده از تب‌سنج جیوه ای زیر بغل فراهم نباشد، مانند اندازه گیری دمای بدن نوزاد یا کودک شیرخوار، می تواند کامل قابل اتکا باشد.

 

نکات کاربردی در استفاده از تب سنج جیوه ای دهانی

برای استفاده از تبسنج جیوه ای دهانی، نکات زیر را در نظر داشته باشید و رعایت کنید:

 • قبل از هر بار استفاده از تب‌سنج جیوه ای، آن را با آب و صابون تمیز کنید و با حوله خشک کنید سپس در دهان بیمار قرار دهید.
 • ترمو متر جیوه ای را به طور عمودی نگه دارید و با لرزاندن آن به پایین، جیوه را به پایین لوله فرستاده و مطمئن شوید که علامت جیوه کمتر از 35 درجه سانتیگراد باشد.
 • ترمومتر جیوه ای را در زیر زبان بیمار قرار داده و دهان را بسته نگه دارید. در حین اندازه گیری بیمار نفس عمیق نکشد و صحبت نکند.
 • ترمو متر جیوه ای را حداقل بین 1 تا 3 دقیقه در دهان نگه دارید.
 • پس از بیرون آوردن آن بدنه ترمو متر جیوه ای را کمی بچرخانید تا جیوه درون لوله مشخص شود و درجه ای که جیوه در کنار آن قرار گرفته، دمای بدن را نشان خواهد داد.

نکات کاربردی در استفاده از تب سنج جیوه ای زیر بغل

برای استفاده صحیح از ترمو متر جیوه ای زیر بغل نیز با رعایت موارد زیر می توانید اندازه گیری دقیقی داشته باشید:

 • قبل از استفاده از تبسنج جیوه ای زیر بغل نیز، آن را با آب و صابون تمیز کنید و با حوله خشک کنید.
 • آن را به طور عمودی نگه دارید و با لرزاندن آن به پایین، جیوه را به پایین لوله فرستاده و مطمئن شوید که علامت جیوه کمتر از 35 درجه سانتیگراد را نشان می دهد.
 • ترمو متر را در زیر بغل بیمار قرار داده و دست را به پهلوی بیمار فشار دهید. توجه داشته باشید که تبسنج حتما روی بدن باشد و از روی لباس اقدام به اندازه گیری نکنید.
 • تبسنج را حداقل 5 دقیقه در زیر بغل بیمار نگه دارید.
 • تبسنج را از زیر بغل بیمار خارج کرده و درجه ای که جیوه در کنار آن ایستاده را بخوانید. برای خواندن بهتر درجه می توانید لوله  جیوه ای زیر بغل را کمی بچرخانید تا جیوه و درجه آن آشکار شود.

تب سنج جیوه ای

قیمت تب سنج جیوه ای

قیمت تب سنج جیوه ای ساده نسبت به دیگر انواع تبسنج پایین تر و مقرون به صرفه تر است. برای خرید تبسنج جیوه ای تنها کافی است دقت کنید که کیفیت شیشه لوله خوب باشد و درجه بندی روی شیشه آن به خوبی قابل خواندن باشد. همچنین در زمان سلامتی و زمانی که تب ندارید می توانید دمای بدن خود را اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید ترمومتر جیوه ای خرید کرده اید صحیح کار می کند و در زمان بیماری دمای بدن را با خطا نشان نمی دهد.

تب‌سنج جیوه ای قیمت مناسبی دارد و می تواند گزینه قابل اتکایی نیز برای اندازه گیری دمای بدن باشد، توجه داشته باشید که استفاده از تب‌سنج جیوه ای برای همه مناسب نیست و برای مثال برای نوزادان یا کودکانی که بیماری طولانی مدت مدت دارند یا نیاز است مدام دمای بدن به دفعات زیاد چک شود، یا در برابر قرار دادن تب‌سنج در دهان یا زیر بغل از خود مقاومت نشان می دهند، گزینه های دیگر می تواند کاربردی تر باشد.

برای خرید تب سنج جیوه ای به مراکز معتبر که تب‌سنج جیوه ای فروش دارند و مجوز لازم برای این کار را اخذ کرده اند، مراجعه کنید تا از کیفیت دماسنج جیوه ای قیمت و سالم بودن آن اطمینان کافی داشته باشید.

برای خرید تب‌سنج جیوه ای معمولی قیمت مناسب، می توانید از طریق وبسایت های فروش کالای پزشکی با مجوزهای لازم اقدام کنید.

خرید تب سنج جیوه ای

در هنگام خرید تب سنج جیوه ای نیز لازم است نکاتی را مورد توجه قرار دهید تا تب‌سنج جیوه ای خرید می کنید کیفیت و کارایی لازم را داشته باشد:

 • ترمومتر جیوه ای را از مراکز فروش تب سنج جیوه ای معتبر نظیر فروشگاه های تجهیزات پزشکی و یا داروخانه ها خریداری کنید و از خرید تب سنج های جیوه ای از فروشگاه های متفرقه و فاقد برچسب، شماره سریال و گارانتی خودداری کنید.
 • در هنگام خرید ترمو متر جیوه ای پزشکی را با دقت بررسی کنید. مطمئن شوید که لولۀ شيشۀ تب‌سنج جیوه ای صاف و بدون شکستگي باشد و جيوه درون لوله شيشه ای تب‌سنج به راحتي حركت می كند.
 • mercury thermometer را در جعبۀ خود نگه دارید و در محل خشک و خنک نگهداری کنید.
 • از قرار دادن mercury thermometer در معرض نور خورشيد و حرارت خودداری کنید و مراقب باشید نشکند. جیوه یک ماده سمی خطرناک است که با خارج شدن آن از محفظه شیشه ای می تواند باعث مسمومیت و عوارض خطرناکی شود.
 • ترمومتر جیوه ای باید از دسترس کودکان دور باشد. اگر ترمو متر را برای کودک استفاده می کنید، بهتر است از نوع زیر بغل یا انواع دیگر تبسنج استفاده کنید و از مخاطرات شکستگی و عوارض جیوه دوری کنید.

تب سنج جیوه ای

 

تب سنج جیوه ای قیمت مناسب از کجا بخرم؟

برای خرید تبسنج جیوه ای قیمت مناسب می توانید از طریق وبسایت هایی که مجوز فروش کالای پزشکی دارند اقدام کنید، منتها حتما توجه داشته باشید که از فروشگاه های متفرقه و بدون مجوز فروش تب سنج جیوه ای اقدام نکنید تا از خطرات احتمالی و مسمومیت های ناشی از جیوه جلوگیری کنید.

از کجا تب سنج جیوه ای خرید کنم؟

شما می توانید از فروشگاه های تجهیزات پزشکی، داروخانه ها و یا وبسایت های دارای مجوز فروش کالای پزشکی تبسنج جیوه ای خرید کنید.