فیلتر براساس قیمت:

دستگاه فشار خون ( فشارسنج)

دستگاه فشار خون یا فشارسنج خون یک ابزار پزشکی است که برای اندازه گیری فشار خون بیمار استفاده می شود. این دستگاه از یک پمپ هوا، نمایشگر فشار و کاف یا همان بازوبند (یا مچ بند)، تشکیل شده است.

برای اندازه گیری فشار خون، دستگاه فشار خون از پمپ داخلی خود هوا را وارد کاف یا همان بازوبند یا مچبند کرده و با فشردن عضله باعث ایجاد فشاری بر روی شریان های بالا و پایین بازو یا مچ بیمار می شود و فشار خون بیمار را اندازه گیری می کند و سپس این اطلاعات را با یک صفحه نمایش دیجیتال یا منووال نمایش می دهد.

دستگاه فشار

امروزه دستگاه فشارخون به عنوان یک وسیله ارزشمند، نه تنها در مراکز درمانی، بلکه برای مراقبت خانگی و برای چک آپ روزانه افراد نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه می تواند در تشخیص بیماری هایی مانند فشار خون بالا، آترواسکلروزیس، بیماری کرونری قلب و نارسایی قلبی و …، به کمک پزشک و بیمار بیاید. همچنین تست فشارخون دوره ای و روزانه در خانه و گزارش آن به پزشک، می تواند در تشخیص زودهنگام و اولیه ی بیماری های ذکر شده، موثر باشد.

انواع فشارسنج

دستگاه‌ فشار خون در بازار به دو صورت موجود است:

دستگاه فشار خون (فشارسنج) دستی: در این نوع دستگاه فشارسنج، فشار خون با استفاده از مانومتر و گاز درون آن، اندازه‌گیری می‌شود. این دستگاه از یک مانومتر که شامل یک شیشه شفاف، یک سیم و یک سوزن است، و یک بالون و یک بند تشکیل شده است، که وظیفه اندازه گیری فشار را برعهده دارند. با قرار دادن بند یا کاف فشار سنج بر روی بازو و پمپ کردن بالون، فشار خون به مانومتر منتقل می‌شود و با خواندن نشانگر آن، فشار خون اندازه‌گیری می‌شود. همچنین برای تشخیص بهتر بازه شروع و اتمام ضربان، از گوشی مخصوص پزشکی یا همان استتوسکوپ نیز استفاده می شود.

دستگاه فشار خون (فشار سنج) الکترونیکی: در دستگاه فشار سنج دیجیتال، از نوعی سنسور برای اندازه‌گیری فشار خون استفاده می‌شود و برخلاف فشارسنج دستی، یک مانومتر الکترونیکی برای نشان دادن فشار خون به کار گرفته می شود. همچنین برخی از دستگاه‌های فشارخون الکترونیکی دارای قابلیت ذخیره کردن نتایج اندازه‌گیری شده و اتصال به دستگاه‌های هوشمند مانند تلفن همراه و کامپیوتر هستند.

انواع دستگاه فشارخون دستی

همانطور که توضیح داده شد، دستگاه فشارخون دستی از دو بخش اصلی تشکیل شده است: منبع فشار (بالن) و گیج (مانومتر). بالن داخل کاف یا همان بازوبند به پمپ هوا به همراه یک شلنگ متصل شده است. با فشار مرتب پمپ هوا توسط فشار گیرنده، بالن پر شده و بازوبند جلوی جریان خون را می بندد. پس از خالی کردن هوای داخل بازوبند به آرامی، ضربان شریان بسته شده بیمار از زمانی که شروع میشود تا زمانی که به اتمام می رسد، به ترتیب فشار بالا و فشار پایین بیمار را مشخص می نماید، که از روی گیج مانومتر قابل خواندن می باشد.

گیج دستگاه فشار خون دستی در دو نوع موجود است. گیج یا مانومتر ساده که یک صفحه ی شیشه ای مشابه ساعت و عقربه دارد. گیج پیشرفته تر می تواند یک صفحه نمایش دیجیتالی باشد که با دقت بیشتری زمان شروع و اختتام ضربان را برای فشار گیرنده مشخص نماید. علاوه بر این، دستگاه فشارخون دستی در دو نوع یک تکه و دو تکه نیز تولید می شود. در دستگاه یک تکه، بالن و گیج در یک بخش یکپارچه قرار دارند، در حالی که در دستگاه دو تیکه، بالن و گیج جداگانه هستند و به یکدیگر با شلنگ هوا متصل می شوند. در نهایت جنس مورد استفاده در قطعات دستگاه نیز می تواند متفاوت باشد.

انواع دستگاه فشار خون دیجیتال

تفاوت دستگاه های فشار سنج دیجیتال با دستگاه های فشارسنج دستی در نوع تشخیص ضربان و نمایش آن می باشد. در واقع در دستگاه فشار خون دیجیتال از پمپ، سنسور و نمایشگر دیجیتال در نمایش بازه ضربان استفاده می شود و می تواند خطای انسانی را بسته به کیفیت قطعات استفاده شده، تا حد زیادی کاهش دهد.

دستگاه فشار خون مچی: این فشار سنج به مچ بیمار متصل شده و سنسورهای آن برای تشخیص ضربان شریان موجود در مچ دست طراحی شده است.

دستگاه فشارخون بازویی بزرگسال: کاف این دستگاه برای بسته شدن بر روی بازوی بزرگسالان طراحی شده و به صورت خودکار پس از شروع شروع به پمپ کردن هوا درون بازوبند کرده و پس از خالی شدن هوا، فشار بالا و پایین بیمار را نشان می دهد.

دستگاه فشار خون کودکان: این دستگاه با در نظر گرفتن حساسیت و ظرافت بیشتر کودکان، مشخصا برای این دسته طراحی شده و از آسیب دیدن در حین گرفتن فشار جلوگیری می کند.

دستگاه فشار خون پزشکی: فشارسنج پزشکی کیفیت قطعات به مراتب بالاتری دارد و برای انجام تست فشار در دفعات متعدد در روز، در مطب ها و بیمارستان ها طراحی شده و عمر و ماندگاری به مراتب بالاتری نسبت به فشارسنج خانگی دارد.

خرید دستگاه فشارسنج

برای خرید دستگاه فشار خون می توانید به مراکز فروش محصولات پزشکی و همچنین داروخانه ها مراجعه کنید.

بهترین روش برای خرید فشارسنج مناسب با نیاز شما، خرید آنلاین از فروشگاه های تجهیزات پزشکی است که فروش انواع فشارسنج و امکان مقایسه قیمت انواع دستگاه فشار خون و مزایای جانبی را دارند.

دستگاه فشار خون

قیمت دستگاه فشار خون

قیمت انواع فشارسنج متفاوت است و بسته به نوع دستگاه، برند، کیفیت، ویژگی ها و قابلیت های مختلفی که دارد، متغیر است. برای خرید دستگاه فشارسنج خوب، بهتر است ابتدا نوع دستگاه مورد نظر، ویژگی های لازم و بودجه خود را مشخص کرده و پس از آن، با مقایسه قیمت، توانایی و شرایط خود در استفاده از هر کدام را در نظر گرفته و سپس جهت خرید اقدام نمایید.

در نظر داشته باشید یک فشار سنج خوب در وحله اول باید با نیازمندی شما مطابقت داشته باشد. به طور مثال اگر مرتبا در سفر هستید و نیاز دارید فشار خود را روزانه اندازه گیری کنید، بهتر است خرید فشار سنج مچی دیجیتالی را که امکان حمل و نقل ساده تری دارد، در نظر داشته باشید.

دستگاه فشار خون