فیلتر براساس قیمت:

فشارسنج جیوه ای

وقتی صحبت از دقت عمل بالا و اندازه گیری دقیق فشارخون می شود، همواره دستگاه فشارسنج جیوه ای توسط پزشکان و فروشندگان کالای پزشکی توصیه می شود. دستگاه فشار خون جیوه ای  دقت بالایی در اندازه گیری دارد و اگر دقت گرده باشید مقیاس اندازه گیری نیز بر اساس میلی متر جیوه سنجیده می شود. اما اندازه گیری فشارخون با این دستگاه برای همه ساده نیست و ممکن است بیشتر در مطب ها و یا مراکز درمانی دیده باشید که پزشکان و پرستاران از آن استفاده می کنند تا افراد عادی در منزل. در هر صورت دقت بالای دستگاه فشارسنج جیوه ای باعث شده تا طرفداران خاص خودش را داشته باشد.

دستگاه فشارسنج جیوه ای

این دستگاه و نمونه عقربه ای آن بسیار شبیه به هم عمل می کنند و تفاوت این دو مورد در نمایشگر میزان فشارخون آن هاست. فشارسنج جیوه ای از یک بازوبند یا کاف، پووار یا همان پمپ دستی، محفظه فلزی نمایشگر درجه و ستون جیوه داخل آن تشکیل شده است. زمانی که از دستگاه استفاده می شود و فشارخون بیمار با آن اندازه گیری می شود، جیوه در ستون مخزن آن بالا می رود و فشار گیرنده می تواند بر اساس صدای یا ضربان نبض، میزان دقیق فشار بالا و پایین بیمار را اندازه گیری کند.

هماطور که گفته شد استفاده از دستگاه فشارسنج جیوه ای نیاز به مهارت در اندازه گیری دارد و برای اندازه گیری دقیق فشارخون نیز نیاز است دقت عمل فشارگیرنده بالا باشد تا خطای انسانی در اندازه گیری به کمترین میزان آن برسد.

برای آشنایی بیشتر با عملکرد دستگاه فشارسنج های جیوه ای در ادامه به نحوه عملکرد، نحوه صحیح اندازه گیری، نکات کاربردی در هنگام اندازه گیری و هنگام خرید خواهیم پرداخت.

نحوه عملکرد دستگاه فشارخون جیوه ای

فشار خون بر حسب میلی متر جیوه سنجیده می شود و ستون جیوه درون دستگاه، زمانی که کاف یا بازوبند فشارسنج جیوه اي به دست بسته می شود، با باد کردن کاف، شریان بسته می شود و پس از خالی کردن به آرامی هوای درون بازوبند، زمانی که اولین ضربان زده می شود و یا در اصل خون داخل شریان جاری می شود، فشار بالا و زمانی که ضربانی دیده یا شنیده نشود، فشار پایین بیمار خواهد بود.

در اصل زمانی که قلب می تپد و پمپاژ خون درون رگ ها را انجام می دهد، فشارخون درون رگ همیشه به یک اندازه نیست. زمانی که قلب تپش می کند، خون با فشار بیشتری به جداره رگ جریان پیدا می کند که فشار سیستولیک نامیده می شود و فاصله بین هر تپش که جریان آرام تر می شود، میزان فشار وارده به جداره رگ، فشارخون پایین یا همان دیاستولیک نامیده می شود.

دستگاه فشارسنج جیوه ای

حال فشارسنج جیوه ای با بستن جریان خون درون رگ، و سپس آزاد سازی آن، این امکان را فراهم می کند تا میزان فشار وارد شده بر جداره رگ اندازه گیری شود و وضعیت فشار خون بیمار مشخص شود. دستگاه فشار سنج خون جیوه ای در نهایت با ستون جیوه درون آن این میزان را نمایش می دهد و فشارخون را برای بیمار و شخصی که اندازه گیری انجام می دهد، قابل رویت می کند.

در ادامه برای اندازه گیری فشار با دستگاه فشار خون جیوه ای پیشنهاداتی مطرح می کنیم.

نحوه صحیح اندازه گیری فشار خون توسط فشارسنج جیوه ای

برای اینکه در اندازه گیری فشار با فشارسنج جیوه ای بهترین نتیجه حاصل شود بهتر است در اندازه گیری و تشخیص ضربان تمرین و تجربه کرده باشید. پزشکان و پرستاران حتی بدون استفاده از استتوسکوپ یا گوشی پزشکی هم می توانند اندازه فشار را تشخیص دهند، ولی برای استفاده در منزل بهتر است از یک گوشی پزشکی هم در کنار دستگاه استفاده شود.

برخلاف دستگاه فشار سنج دیجیتال، معمولا برای اندازه گیری فشارخون با فشارسنج جیوه ای، بهتر است شخص دیگری از بیمار فشار خون بگیرد. این به این علت است که بیمار ممکن است در شرایط نرمال برای اندازه گیری نباشد و خطای انسانی در اندازه گیری دخیل شود. همچنین در هنگام اندازه گیری فشار، بیمار بهتر است در حالت ریلکس باشد و انجام این عملیات نیز می تواند در نوسان فشار موثر باشد.

برای شروع اندازه گیری، کاف فشارسنج عقربه ای را به دست بیمار ببندید، به صورتی که نه خیلی محکم که بازو را اذیت کند و نه آنقدر شل که بازوبند روی دست حرکت کند. دیافراگم گوشی را روی اتصال بازو و آرنج قرار دهید. پیچ پووار را روی درجه صفر بسته و شروع به پمپ کردن کنید تا زمانی که جیوه درون نشانگر دستگاه به میزانی بالاتر از حد نرم فشارخون بیمار برسد. معمولا اگر فشار بالا برای یک فرد عادی را 12 در نظر بگیریم بهتر است تا 14-15 ادامه دهیم. سپس به آرامی پیچ پووار را شل کنید تا هوای درون کاف به آرامی رو شروع بع خارج شدن کند. در همین حین جیوه داخل فشارسنج جیوه ای نیز شروع به پایین آمدن می کند. اولین نبض و ضربانی که شنیدید، عدد نشانگر، فشار بالای بیمار و زمانی که ضربان قطع شود و دیگر صدایی نشنوید، فشار پایین بیمار خواهد بود.

اگر به هر دلیل شک کردید که در روش انجام یا زمان شنیدن ضربان دچار خطا شده اید، 5-10 دقیق صبر کنید تا فشار بیمار به حالت عادی بازگردد و سپس مجددا فشار را اندازه گیری کنید. این کار را بیشتر از سه بار پشت هم انجام ندهید چون ممکن است ضربان بیمار را بالا ببرد.

نکات کاربردی در استفاده از انواع فشارسنج جیوه ای

در هنگام استفاده از دستگاه فشار سنج جیوه ای و هنگام اندازه گیری فشار، عوامل مختلفی می توانند در ایجاد خطا در اندازه فشار بیمار دخیل باشند. در ادامه به چند مورد اشاره خوهیم کرد تا بتوانید بهترین کارکرد را از دستگاه فشارسنج جیوه ای داشته باشید و اندازه فشار را با دقت بیشتر اندازه گیری کنید.

1) همانطور که قبلا هم گفته شد، توصیه می شود برای اندازه گیری فشار با فشارسنج جیوه ای شخص دیگری فشار بیمار را اندازه گیری کند و از استتوسکوپ برای شنیدن ضربان استفاده شود تا فشارخون بیمار با کمترین خطا اندازه گیری شود.

دستگاه فشارسنج جیوه ای

2) حداقل نیم ساعت قبل از  استفاده از دستگاه فشار خون جیوه ای، بیمار سیگار، قهوه، چایی یا خوراکی مصرف نکند.

3) بیمار قبل 5-10 دقیقه قبل از اندازه گیری فشار در حالت آرامش و ریلکس باشد تا فشار در حالت نرمال اندازه گیری شود.

4) کاف از روی لباس بیمار بسته نشده باشد و با پوست تماس داشته باشد. همچنین پوست دست تمیز باشد و روغن یا کرم چرب روی محل اتصال کاف نباشد.

5) بازوبند را به صورتی که نه خیلی محکم نه خیلی آزاد روی بازو باشد ببندید. دیافراگم گوشی پزشکی نیز با دقت روی شریان قرار داده شده باشد تا صدای نبض و ضربان به وضوح شنیده شود.

6) قبل از اندازه گیری فشار، زمانی ک کاف خالی از هواست، دقت کنید که جیوه روی نشانگر صفر قرار داشته باشد. در غیر اینصورت دستگاه نیاز به کالیبراسیون دارد.

7) در هنگام استفاده از دستگاه مطمئن باشید که کاف و بازوبند سالم است و سوراخ نیست تا هوا از آن خارج شود. برای اطمینان از این مطلب زمانی که کاف را از هوا پر می کنید، دقت کنید که جیوه درون نشانگر خود به خود شروع به پایین آمدن نمی کند . زمانی که پیچ پمپ آزاد می شود، جیوه شروع به پایین آمدن کند.

خرید فشارسنج جیوه ای

برای خرید فشارسنج جیوه ای و کیفیت و دقت بالای دستگاه عوامل مختلفی دخیل هستند ولی اولین و مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کنید، کارکردی است که از دستگاه می خواهید داشته باشید. انواع فشارسنج جیوه ایی قیمت های مختلفی می تواند داشته باشد و بسته به کیفیت ساخت و قطعات می تواند متفاوت باشد. فشار سنج خون جیوه ای برای استفاده در خانه یا مراکز درمانی ساخته می شود و خرید فشارسنج جیوه ای مناسب با کارکردی که قرار است از آن گرفته شود می تواند در هزینه ای که می کنید تاثیر مستقیم داشته باشد.

برای خرید دستگاه فشار خون جیوه ای به صورت آنلاین هم می توانید اقدام کنید و با مقایسه انواع فشارسنج های جیوه ای با برندهای متنوع، نمونه مطلوب خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید قبل از اینکه فشارسنج جیوه ای خرید کنید، از معتبر بودن سایت فروش این کالا اطمینان حاصل کنید تا فشارسنج جیوه ای قیمت منصفانه و با کیفیت مطلوب در اختیار شما قرار گیرد و تجربه خرید مناسبی داشته باشید.

دستگاه فشارسنج جیوه ای

قیمت فشارسنج جیوه ای

قیمت فشارسنج جیوه ای به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  • برند: برندهای مختلف فشارسنج جیوه ای قیمت های متفاوتی دارند. برخی از برندها گران تر هستند، در حالی که برخی دیگر ارزان تر هستند.
  • مدل: مدل های مختلف فشارسنج جیوه ای نیز قیمت های متفاوتی دارند. برخی از مدل ها دارای ویژگی های بیشتری هستند و گران تر هستند، در حالی که برخی دیگر ساده تر هستند و ارزان تر هستند.
  • کیفیت: کیفیت فشارسنج جیوه ای نیز بر قیمت آن تأثیر می گذارد. فشارسنج های باکیفیت گران تر از فشارسنج های باکیفیت پایین هستند.
  • مکان خرید: مکان خرید نیز بر قیمت فشارسنج جیوه ای تأثیر می گذارد. فشارسنج های جیوه ای را می توان در داروخانه ها، فروشگاه های لوازم پزشکی و به صورت آنلاین خریداری کرد. قیمت فشارسنج های جیوه ای در مکان های مختلف متفاوت است. در سایت تجهیزات پزشکی بارلیدا ما تلاش کرده ایم که قیمت ها را به گونه ای در نظر بگیریم که کاملا منصفانه باشد و خریداران محترم بتوانند با بهترین قیمت کالاهای با کیفیت را خرید نمایند.

دستگاه فشارسنج جیوه ای

 

برای خرید دستگاه فشار خون جیوه ای چه ویژگی هایی اهمیت دارد؟

اولین و مهمترین نکته، طرز استفاده از دستگاه فشار خون جیوه ای است. برای استفاده در منزل باید طرز استفاده از آن را تمرین کنید تا خطای انسانی در اندازه گیری به کمترین میزان خود برسد. در نهایت برای خرید دستگاه کیفیت قطعات زیر اهمیت پیدا می کند. جنس بدنه دستگاه کیفیت تولید کاف و پووار اندازه و کیفیت پایه قابلیت جابجایی

فشار سنج جیوه ای بهتر است یا فشارسنج دیجیتال؟

برای استفاده ار فشار سنج جیوه ای باید مهارت کافی در استفاده از دستگاه را داشته باشید و برای استفاده از این دستگاه بهتر است شخص دیگری از بیمار فشار بگیرد ولی دستگاه دقت بالایی دارد. کار با فشارسنج دیجیتال بسیار ساده است و خود شخص می تواند فشار خود را اندازه بگیرد ولی بسته به کیفیت سنسور داخل دستگاه، فشار اندازه گیری شده با بازه ی خطا همراه است.