بهترین انگشت برای تست قند خون

روش انجام تست قند خون از انگشت برای کنترل دیابت با دستگاه تست گلوکز خانگی به همراه مقایسه بهترین انگشت برای تست قند خون و جدول مزایا و معایب همه انگشتان همچنین 9 نکته مهم که باید بدانید تا تست درستی بگیرید! برای جلوگیری از عوارض دیابت، لازم است که سطح قند خون را در حدود طبیعی نگه داشت. برای این منظور، تست قند خون خانگی یک روش ساده و مقرون به صرفه است که با استفاده از یک دستگاه و چند لوازم جانبی، می‌توان سطح گلوکز خون را در هر زمان و مکانی اندازه‌گیری کرد. در افراد مبتلا به دیابت، بدن قادر به تولید یا استفاده از انسولین نیست و در نتیجه گلوکز در خون انباشت می‌شود و این مسئله می‌تواند باعث آسیب به اعضای حساس بدن مانند قلب، کلیه، چشم و اعصاب بدن شود.
کدام انگشت برای تست قند خون مناسب‌تر است؟

تست قند خون یکی از روش‌های مهم و کاربردی برای تشخیص و کنترل دیابت است. دیابت یک بیماری شایع و خطرناک است که باعث افزایش یا کاهش بیش از اندازه سطح گلوکز (قند) در خون می‌شود و سطح استاندارد قند خون یا گلوکز را که منبع اصلی انرژی بدن است و با کمک هورمون انسولین از جریان خون به سلول‌ها منتقل می‌شود را تحت تاثیر قرار می دهد.

در نتیجه در افراد مبتلا به دیابت، بدن قادر به تولید یا استفاده از انسولین به درستی نیست و گلوکز در خون انباشته می‌شود و این مسئله می‌تواند باعث آسیب به اعضای حساس بدن مانند قلب، کلیه، چشم و اعصاب بدن شود.

بهترین انگشت برای تست قند خون

قبل از گرفتن قطره خون چه نکاتی را رعایت کنیم؟

برای جلوگیری از عوارض دیابت، لازم است که سطح قند خون را در حدود طبیعی نگه داشت. برای این منظور، تست قند خون خانگی یک روش ساده و مقرون به صرفه است که با استفاده از یک دستگاه و چند لوازم جانبی، می‌توان سطح گلوکز خون را در هر زمان و مکانی اندازه‌گیری کرد. قبل از پرداختن به موضوع بهترین انگشت برای تست قند خون لازم است بدانید که تست قند خون خانگی شامل چند مرحله است:

 • شستشو و خشک کردن دست‌ ها
 • آماده کردن دستگاه و نوار تست
 • سوراخ کردن انگشت با یک سوزن کوچک (لانس)
 • قطره‌ای از خون را روی نوار تست قرار دادن
 • صبر کردن تا دستگاه نتیجه را نشان دهد

اما سؤال اینجاست که:

کدام انگشت برای تست قند خون مناسب‌تر است؟

 • آیا همه انگشت‌های دست یکسان هستند؟
 • آیا محل سوراخ کردن اثری بر دقت نتیجه دارد؟
 • بهترین انگشت برای تست قند خون کدام است؟

در این مقاله به پاسخ این سؤالات و برای تست قند از کدام انگشت خون بگیریم، خواهیم پرداخت.

کدام انگشت برای تست قند خون مناسب‌تر است؟

برای انجام تست قند خون می‌توان از همه انگشت ‌های دست استفاده کرد، اما به دلایل متفاوتی، انگشت وسط یا حلقه برای اندازه‌گیری قند خون مناسب‌تر است و در جواب اینکه با کدام انگشت قند خون بگیریم می توان این دو انگشت را معرفی کرد.

دلایل اینکه چرا انگشت مناسب برای تست قند خون این انگشت ها هستند عبارتند از:

 • انگشت وسط

 • انگشت وسط و حلقه کمتر از سایر انگشت‌ ها در فعالیت ‌های روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرند و در نتیجه کمتر آسیب می‌بینند و درد کمتری دارند. بنابراین بهترین انگشت برای تست قندخون هستند.
 • انگشت وسط و حلقه دارای جریان خون بهتری هستند و بنابراین قطره خون کافی را برای تست فراهم می‌کنند.
 • انگشت شصت

 • انگشت شصت و کوچک دارای پوست نازک‌ تری هستند و بنابراین درد بیشتری را هنگام سوراخ کردن احساس می‌کنند.
 • انگشت شصت و کوچک دارای جریان خون کمتری هستند و بنابراین قطره خون کافی را برای تست تأمین نمی‌کنند.
 • انگشت شصت و کوچک دارای عصب‌های حساس‌تری هستند و بنابراین در صورت آسیب دیدگی، ممکن است عوارض عصبی را به همراه داشته باشند.
 • برای تجربه درد کمتر در هر بار تست از سوزن نو و تمیز استفاده کنید و یا سوزن نازک تر استفاده کنید.

 

جدول مزایا و معایب همه انگشتان دست برای خونگیری تست قند خون
ردیفنام انگشتمیزان دردمیزان دقت تست
1انگشت شستزیادعالی
2انگشت اشارهنسبتا زیادعالی
3انگشت وسطکمخوب
4انگشت حلقهنسبتا کمعالی
5انگشت کوچکخیلی کممتوسط

 

 

تست قند خون از انگشت شست

تست قند خون از انگشت پا

بهترین انگشت برای تست قند خون معمولا انگشتان دست هستند، اما می‌توان برای تست قند خون از انگشت پا نیز استفاده کرد. برخی از دستگاه‌ های تست قند خون می‌توانند از نمونه‌های خون گرفته شده از سایر قسمت‌های بدن مانند بازو، شکم یا پشت دست نیز استفاده کنند. قبل از اینکه از دستگاه تست قند خون استفاده کنید، باید دستورالعمل ‌های آن را به دقت مطالعه کرده و رعایت کنید. همچنین باید به نکات زیر نیز توجه داشته باشید.

 • قبل از اینکه انگشت خود را با سوزن مخصوص سوراخ کنید، حتما دست‌های خود را به خوبی بشویید. زیرا اگر مقداری غذا یا چیز دیگری روی پوست شما باشد، ممکن است نتیجه‌ی تست را تحت تاثیر قرار دهد.
 • سعی کنید همیشه از یک سوراخ برای تست قند خون استفاده نکنید. زیرا در غیر این صورت ممکن است پوست شما در آن نقطه آسیب ببیند و عفونت کند.
 • سعی کنید همیشه نمونه ‌ی خون را از کنار انگشت بگیرید، نه از وسط آن. زیرا در کنار انگشت عروق کمتری وجود دارد و در نتیجه درد کمتری حس خواهید کرد.

تست قند خون از انگشت پا

9 نکته مهم در تست قند خون

برای اطمینان از صحت و دقت نتیجه تست قند خون، و قبل از پرداختن به انجام تست قند خون از کدام انگشت، لازم است چند نکته را برای انجام تست رعایت کرد. این نکات عبارتند از:

 1. قبل از تست، دست‌ها را با آب گرم و صابون بشویید و خشک کنید. استفاده از الکل یا محلول‌های ضدعفونی کننده ممکن است باعث تغییر سطح گلوکز در خون شود.
 2. قبل از تست، حداقل ۸ ساعت ناشتا باشید. خوردن غذا یا نوشیدن نوشابه ممکن است باعث تغییر سطح گلوکز در خون شود.
 3. قبل از انجام تست، از فعالیت بدنی شدید یا استرس اجتناب کنید. فعالیت بدنی یا استرس باعث تغییر سطح گلوکز در خون می شود.
 4. قبل از تست قند، داروهای خود را به طور منظم مصرف کرده باشید تا سطح خون با در نظر گرفتن مراحل درمان اندازه گیری شود.
 5. هنگام تست، از کنار انگشت استفاده کنید و انگشتان مختلف را در هر مورد آزمایش کنید. این کار باعث می‌شود که پوست انگشت‌ها آسیب کمتری ببینند و درد کمتری داشته باشند.
 6. هنگام تست، انگشت را به آرامی فشار دهید و آن را در سطح و روبروی قفسه سینه نگه دارید و اجازه دهید قطره خون روی نوار تست جاری شود. نباید برای گرفتن قطره خون، انگشت را را فشار داد یا ماساژ کرد چون ممکن است باعث تغییر سطح گلوکز در خون شود.
 7. هنگام تست، اگر قطره خون کافی نبود، نباید نوار تست را دوباره به خون بزنید چون ممکن است باعث خطای دستگاه شود. به جای آن، باید نوار تست را دور بیندازید و با یک نوار تست جدید و یک قطره خون جدید تست را انجام دهید.
 8. هنگام تست، باید نتیجه را در یک دفترچه یادداشت کنید و با پزشک خود مشورت کنید. پزشک ممکن است براساس نتایج تست، برنامه درمانی شما را تغییر دهد.
 9. هنگام تست، باید لوازم جانبی مورد نیاز را در دسترس داشته باشید. این لوازم شامل دستگاه، نوار تست، لانست و پد الکلی است.

9 نکته مهم در تست قند خون

تست قند خون یک روش ساده و مفید برای تشخیص و کنترل دیابت است. برای این منظور، لازم است که بهترین انگشت برای تست قند خون را انتخاب کرده و نکات مهمی که گفته شد را برای انجام تست رعایت کنید. در جواب اینکه کدام انگشت برای تست قند خون مناسب است، انگشت وسط یا حلقه به علت جریان خون بهتر و درد کمتر، مناسب‌ ترین انگشت ‌ها برای انجام تست قند خون هستند. همچنین، قبل و هنگام تست، باید عواملی که ممکن است باعث تغییر سطح گلوکز در خون شود را کنترل کرده و نتایج را با پزشک خود مطرح کرده و براساس آن برنامه تغذیه و دارویی خود را دریافت کنید.

در نهایت برای گرفتن قند خون از کدام انگشت استفاده کنیم، می تواند در تجربه درد کمتر موثر باشد، ولی در نتیجه تست تاثیر مستقیمی ندارد. برای تست قند خون حتی از انگشت پا نیز می توان نمونه خون گرفت و تستس را به سرانجام رساند.

 • تست قند خون یک روش ساده و مفید برای تشخیص و کنترل دیابت است.
 • انگشت وسط یا حلقه بهترین انگشت‌ برای تست قند خون هستند.
 • قبل و هنگام تست، باید عواملی که ممکن است باعث تغییر سطح گلوکز در خون شود را کنترل کرده و نتایج را با پزشک خود مطرح کرده و براساس آن عمل کنید.

 

در فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی بارلیدا می توانید انواع محصولات مرتبط با دیابت از جمله دستگاه تست قند خون را خرید کنید.

برای تست قند از کدام انگشت خون بگیریم؟

برای تست قند خون، به عنوان یک راهنمای کلی، انگشتان شصت یا انگشت اشاره را انتخاب کنید. این انگشتان معمولاً مناسب‌ترین مناطق برای گرفتن نمونه خون هستند.

برای گرفتن قند خون از کدام انگشت استفاده کنیم؟

برای گرفتن نمونه خون برای اندازه‌گیری قند خون، معمولاً از انگشت شصت یا انگشت نشان‌انگشت (استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که گرفتن نمونه خون از انگشتان می‌تواند کمی دردناک باشد، اما با استفاده از سوزن مخصوص این فرآیند راحت‌تر می‌شود.

تست قند با کدام انگشت خون بگیریم؟

برای تست قند خون، انگشتان شصت یا نشان‌انگشت معمولاً مناسب‌ترین انگشتان برای گرفتن نمونه خون هستند.

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید:
4/5

4 پاسخ

 1. من پرستار هستم و توی بخش غدد به ما میگفتن سعی کنید از کنار انگشت برای خونگیری استفاده کنید نه نوک انگشت

 2. خون گرفتن از انگشت های دست برام سخت شده آیا میتونم از انگشت پا استفاده کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *