ماساژ چشم

ماساژ چشم

اگر برای مدت طولانی با رایانه کار می کنید، یا کار های دقیق دیگری انجام می دهید، احتمالاً متوجه می شوید که چشمان شما قبل از اتمام روز خسته می شود. تمرکز شما احتمالاً از بین می رود زیرا تمرکز به جای کار در دست انجام به چشمان شما منتقل می شود.

چرا مراقبت از چشم را با ماساژ دور چشم انجام دهیم؟

خستگی چشم‌ ها می‌ تواند به دلیل خشکی چشم ‌ها باشد، زیرا چشم ‌های شما بر روی یک کار خاص متمرکز شده ‌اند که از پلک زدن به طور متوسط ​​15 تا 20 بار در دقیقه به 3 تا 4 بار در دقیقه می ‌رسد. این می تواند چشم شما را تحت فشار قرار دهد و منجر به قرمزی و خستگی شود. برای کمک به افزایش گردش خون در ناحیه چشم و کاهش تنش عضلانی، خستگی یا خشکی چشم را با انجام ماساژ تسکین دهید. ماساژ چشم زیر را می توان روزانه برای تشویق عادات سالم و بهره مندی از مزایای مراقبت از چشم آرام بخش استفاده کرد.

مرحله 1: استخوان های چشم را ماساژ دهید

در حالی که چشمان خود را بسته نگه داشته اید، از انگشت میانی خود برای ماساژ استخوان های حدقه چشم و پایین تا پل بینی استفاده کنید. 8-10 بار تکرار کنید. این می تواند به افزایش گردش خون در صورت شما کمک کند و اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به گلبول های قرمز اطراف چشم شما بدهد.

مرحله 2: روی نقاط فشار شقیقه های خود را فشار دهید

روی نقاط فشار درست زیر استخوان ابرو را فشار دهید و تا 3 بشمارید. سپس شقیقه ها را فشار دهید و همین کار را انجام دهید. با افزودن فشار، نواحی مختلف ماهیچه های صورت خود را که مسئول چشمک زدن هستند، تحریک می کنید.

مرحله 3: فشار بین چشمان خود را کاهش دهید

با استفاده از انگشتان شست، به آرامی روی ناحیه بالای گوشه داخلی چشم که چین پلک شما شروع می شود فشار دهید. به آرامی فشار دهید و رها کنید. این تمرین را 5 بار تکرار کنید. با انجام این کار، به کاهش فشار بین چشمان خود کمک می کنید.

مرحله 4: شقیقه های خود را ماساژ دهید

با استفاده از انگشتان میانی، ناحیه توخالی را که در شقیقه ها در کنار صورتتان قرار دارد با حرکت بالا و پایین ماساژ دهید. ماساژ ناحیه را به مدت 1 دقیقه ادامه دهید. این می تواند به کاهش هر گونه تنش در شقیقه های شما کمک کند و احساس آرامش می دهد.

مرحله 5: پشت سر را ماساژ دهید

با استفاده از نوک انگشتان اشاره خود، به آرامی ناحیه واقع در پشت جمجمه، مستقیماً پشت چشم ها را ماساژ دهید. مراقب باشید به سختی فشار ندهید زیرا این یک نقطه حساس است. ماساژ ناحیه را به مدت 1 دقیقه ادامه دهید.

استفاده از تکنیک های ساده در برنامه روزانه این ماساژ چشم برای حفظ سلامت چشم ها عالی است. شما می توانید از ماساژور دستی و ماساژور برقی نیز استفاده کنید.

ماساژ چشم

3 روش ماساژ برای از بین بردن پف بالای چشم و چروک دور چشم

  1. این یک حرکت بسیار ساده است و می تواند در کاهش چین و چروک چشم، سیاهی دور چشم و پف چشم بسیار موثر باشد. انگشت اشاره، وسط و انگشت حلقه هر دو دست را زیر چشم خود بگیرید. نوک انگشتان را در تماس با پوست خود نگه دارید، به آرامی انگشتان خود را تا یک دقیقه فشار دهید.

ممکن است بخواهید قبل از شروع ماساژ مقداری کرم دور چشم یا یک سرم مرطوب کننده نیز بمالید. می‌توانید این کار را شب‌ها قبل از رفتن به رختخواب، صبح که برای اولین بار از خواب بیدار می‌شوید یا در حالت ایده‌آل هر دو انجام دهید. ماساژ به تحریک تخلیه لنفاوی کمک می کند و این روش را به یک تکنیک دوست داشتنی تبدیل می کند که در صورت مستعد پف کردن چشم ها، به خصوص اول صبح، از آن استفاده کنید. همچنین گردش خون را تقویت می کند و اکسیژن و مواد مغذی را به پوست می رساند. این نه تنها به جلوگیری از چین و چروک کمک می کند، بلکه سیاهی دور چشم و پف چشم را نیز کاهش می دهد.

  1. تمرینات صورت باعث تقویت و تقویت عضلات صورت ما می شود. در این مورد، ما به ویژه به ماهیچه های چشمی چشم علاقه مند هستیم – این ماهیچه هایی هستند که چشم ما را احاطه کرده اند. آنها مسئول باز و بسته کردن پلک ها هستند و نقش مهمی در بیان ما دارند. همانطور که ماهیچه های اطراف چشم را تقویت می کنیم، پوستی را که به آنها می چسبد، بلند، سفت و محکم می کنیم و چین و چروک های چشم را کاهش می دهیم.

یک دست را روی پیشانی خود قرار دهید. شما می‌خواهید چشم‌هایتان را بدون چروک شدن روی پیشانی‌تان حرکت دهید، بنابراین دستتان برای کمک به شما در ثابت نگه داشتن این ناحیه وجود دارد. تا جایی که می توانید بقیه قسمت های صورت خود را ثابت نگه دارید، چشمان خود را به سمت بالا و سمت راست حرکت دهید. سپس به پایین و سمت چپ نگاه کنید تا نگاه شما به صورت مورب حرکت کند. به مدت 30 ثانیه تا یک دقیقه به بالا و سپس پایین نگاه کنید. همانطور که انجام می دهید، روی نفس کشیدن عمیق از طریق بینی تمرکز کنید.

سپس دست ها را عوض کنید و شروع به حرکت چشمان خود در جهت مخالف کنید و از بالا سمت چپ به سمت راست پایین نگاه کنید. اینکه چقدر این حرکت را سخت می‌یابید بستگی به تعداد دفعات استفاده از چشمانتان دارد. بسیاری از ما آن را به طرز شگفت آوری سخت می یابیم، به خصوص در ابتدا. این به این دلیل است که ما تمایل داریم به جای حرکت دادن چشم ها، از پیشانی خود بیش از حد استفاده کنیم. این می تواند باعث ایجاد خطوط پیشانی شود. تقویت ماهیچه های اطراف چشم به ما کمک می کند تا در عوض به ما آموزش دهیم که با چشمان خود بیان کنیم و از خطوط پیشانی و همچنین کاهش چین و چروک چشم جلوگیری کنیم.

  1. علاوه بر استفاده از بالشی که صورت شما را خراش نمی دهد، استفاده از روبالشی ابریشمی یا ساتن می تواند از چین و چروک چشم جلوگیری کند. روبالشی های نخی به صورت و موهای ما چسبیده و باعث ایجاد خطوط ریز (و وز شدن موها) می شوند. اما روبالشی های ابریشمی صاف هستند، بنابراین هنگام خواب از پوست شما محافظت می کنند.

ماساژ چشم

آیا ماساژ چشم برای خشکی چشم خوب است؟

بر اساس یک مطالعه در سال 2019، ماساژ دادن پلک های شما می تواند غدد میبومین را تحریک کند که مسئول تولید نوعی روغن محافظ و مرطوب کننده در چشم شما هستند. این روغن به حفظ آب بیشتر در چشم شما کمک می کند که سطح راحت هیدراتاسیون را ایجاد می کند.

انجمن بینایی سنجی آمریکا اکثر موارد خشکی چشم را به کاهش تولید اشک یا تبخیر سریع اشک نسبت می دهد. تحریک غدد میبومین از طریق خود ماساژ به عنوان یکی از راه‌ های بهبود تولید اشک و محافظت در برابر تبخیر اشک توصیه می‌ شود. ماساژ ناحیه چشم نیز می تواند به شل شدن عضلات اطراف چشم شما کمک کند. این به نوبه خود می ‌تواند خستگی چشم را کاهش دهد و گردش خون بهتری را ارتقا دهد که می ‌تواند برای سلامت کلی چشم شما مفید باشد.

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید:
4/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *