علائم پارگی رباط صلیبی

بررسی دقیق علائم پارگی رباط صلیبی به همراه علائم اولیه و مراحل تشخیص دقیق و شروع درمان و درجه بندی نوع آسیب، حسی که هنگام پارگی و آسیب رباط تجربه می شود و علت آسیب دیدگی آن و ترمیم خود به خود رباط پاره!
علائم پارگی رباط صلیبی

علائم پارگی رباط صلیبی

پارگی رباط یک آسیب شایع است که اطلاع از علائم پارگی رباط صلیبی به تشخیص زودهنگام آسیب و جلوگیری از کاهش آسیب و ضایعات وارده کمک خواهد کرد. ACL یکی از رباط های زانو است. استخوان ران (فمور) را به استخوان ساق پا (درشت نی) متصل می کند. هر انسان یک ACL در هر زانو دارد. که با رباط متقاطع خلفی (PCL) داخل زانو شکل “X” را تشکیل می دهد. ACL به جلوی زانو نزدیک تر است. PCL به پشت زانو نزدیکتر است. اطلاع از علائم پارگی رباط زانو کمک بزرگی در کنترل درد و آسیب به همراه دارد.

ACL همچون یک بند است که استخوان ها را به هم متصل می کند و از خم شدن یا چرخش بیش از حد زانو جلوگیری می کند. هر نیروی اضافی که به زانو وارد شود و آن را بیش از حد طبیعی خم کند یا بپیچاند، می‌تواند باعث آسیب یا پاره شدن ACL شود.

علائم پارگی رباط صلیبی

علائم پارگی رابط صلیبی که یک آسیب شایع به خصوص در بین ورزشکاران است به شرح زیر است: اگر زانوی شما درد می کند، به ویژه اگر درد پس از آسیب یا فعالیت بدنی شروع شده باشد، به پزشک مراجعه کنید.

علائم اولیه پارگی رباط صلیبی

 • درد در قسمت بیرونی و پشت زانو.
 • تورم زانو در چند ساعت اول آسیب.
 • محدودیت حرکت زانو به دلیل تورم و/یا درد.
 • از دست دادن دامنه کامل حرکت.
 • ناراحتی هنگام راه رفتن.

پارگی رباط صلیبی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک  با معاینه فیزیکی و برخی آزمایشات پارگی ACL را تشخیص می دهد. او معمولا از شما در مورد علائم می پرسد و به زانوی شما نگاه می کند. به پزشک خود بگویید که دقیقاً قبل از صدمه زدن به زانوی خود و زمانی که اولین علائم را مشاهده کردید، چه فعالیتی می‌کردید.

دکتر ممکن است برخی حرکات را با زانو و پای افراد انجام دهد. افراد هنگام این آزمایشات ممکن است احساس ناراحتی کنند. اگر هر موقعیت یا حرکتی باعث درد یا بدتر شدن علائم شد، باید به پزشک اطلاع دهید.

احتمالاً به حداقل یکی از چند آزمایش تصویربرداری زیر برای تشخیص دقیقد نیاز خواهید داشت، از جمله:

 • اشعه ایکس.
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI).

پارگی رباط صلیبی زانو  چگونه درمان می شود؟

بسته به درجه پارگی ACL و هر آسیب دیگری در داخل زانو، درمان‌ها می‌توانند متفاوت باشند.

برای اینکه آسیب بیشتری وارد نشود ورزش نکنید یا فعالیتی انجام ندهید که فشار بیشتری به زانوی وارد کند. به محض اینکه متوجه درد یا علائم دیگر شدید، روش RICE را انجام دهید:

 1. استراحت: از فعالیتی که باعث آسیب شما شده است خودداری کنید. هنگام بهبودی زانوی خود بیش از حد از آن استفاده نکنید.
 2. یخ: یک کمپرس سرد یا کمپرس یخ پیچیده شده در یک حوله نازک را به مدت 15 دقیقه هر بار و چند بار در روز روی زانوی خود قرار دهید.
 3. فشرده سازی: برای کمک به کاهش تورم، می توانید زانوی خود را در یک باند کشی بپیچید.
 4. ارتفاع: تا جایی که می توانید زانو و ساق خود را بالاتر از سطح قلب قرار دهید.

درمان هایی را برای مدیریت درد و سایر علائم پیشنهاد می کند. عبارت است از :

 • استفاده از یک بریس که زانو را در جای خود نگه می دارد.
 • داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) مانند NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) یا استامینوفن.
 • فیزیوتراپی

درجه بندی انواع آسیب های رباط صلیبی

پزشکان معمولاً آسیب ها و پارگی های ACL را درجه بندی می کنند. این درجه ها راهی سریع برای توصیف میزان آسیب شما هستند. درجه آسیب ACL از یک (کمترین شدت) تا سه (شدیدترین) متغیر است:

 • درجه یک: آسیب به قدری است که ACL را کشید که توانسته به آن آسیب برساند، اما همچنان یک تکه است و استخوان های زانو را روی هم نگه می دارد.
 • درجه دو: آسیب دیدگی به اندازه ایست که ACL را به اندازه ای کشید که تا حدی پاره و شل شد.
 • درجه سه: پارگی کامل که در آن ACL دو تکه شده است.

پارگی رباط صلیبی چه حسی دارد؟

اکثر مردم لحظه ای را که ACL خود را پاره می کنند، دقیقا می دانند. صدمات ورزشی و سایر آسیب‌هایی که ACL را پاره می‌کنند معمولاً به اندازه کافی واضح هستند که می‌توانند دقیقاً بگویید چه زمانی اتفاق افتاده است.

افرادی که پارگی رباط صلیبی زانو  را تجربه می‌کنند معمولاً صدای پارگی را در زانوی خود احساس می‌کنند یا می‌شنوند. ممکن است زانو بیرون بیاید (احساس بی ثباتی و ضعف). پارگی ACL می تواند بسیار دردناک باشد، اما برخی افراد فقط ناراحتی کوچکی را احساس می کنند. اگر زانو آسیب دید، به خصوص اگر صدای ترکیدن را شنیدید یا احساس کردید، به پزشک مراجعه کنید.

علائم پارگی رباط صلیبی

علت پارگی رباط صلیبی چیست؟

این مصدومیت اغلب در صورتی رخ می‌دهد که زانو به طور ناگهانی به صورت زیادی خم شود یا با یک ضربه شدید روبرو شود. علل اصلی پارگی رباط صلیبی عبارتند از:

 1. ضربه مستقیم:
  ضربه شدید به زانو می‌تواند منجر به پارگی رباط صلیبی شود. این ضربه ممکن است در ورزش‌ یا حوادث دیگر اتفاق بیافتد.
 2. تغییر سرعت ناگهانی:
  تغییر سرعت ناگهانی و یا حرکات بلند و پرانرژی ممکن است باعث پارگی رباط صلیبی شود، به خصوص در ورزش‌های مثل فوتبال، بسکتبال و اسکی.
 3. ژنتیک:
  برخی افراد بنا به دلایل ژنتیکی ممکن است براحتی به مصدومیت‌های مشابه دچار شوند.
 4. ضعف عضلات اطراف:
  ضعف عضلات حاشیه‌ای مثل عضلات ران و ساق پا می‌تواند باعث افزایش فشار بر رباط صلیبی شود و احتمال ابتلا به این مصدومیت را افزایش دهد.
 5. فعالیت‌های ورزشی ناصحیح:
  اجرای تکنیک‌های ورزشی نادرست، انجام حرکات اشتباه و یا عدم استفاده از تجهیزات حفاظتی مناسب می‌تواند خطر پارگی رباط صلیبی را افزایش دهد.

تشخیص قطعی و درمان پارگی رباط صلیبی توسط پزشک متخصص انجام می‌شود.

آیا پارگی رباط صلیبی به خودی خود بهبود می یابد؟

ACL پاره شده نمی تواند به خودی خود بهبود یابد، اما می توان با آن زندگی کرد (به خصوص اگر پارگی با درجه پایین باشد). اما اگر ورزشکار هستید یا می خواهید به فعالیت بدنی بازگردید، برای ترمیم ACL خود به جراحی نیاز خواهید داشت. اکثر مردم ترجیح می دهند پارگی ACL را با جراحی ترمیم کنند.

علائم پارگی رباط صلیبی

اگر به دنبال خرید تجهیزاتی برای تسکین و بهبود رباط صلیبی پاره هستید می توانید انواع  زانو بند، زانو بند آتل دار، زانو بند چهار فنره، زانو بند مفصل دار، زانو بند ساده، زانو بند کشی، زانو بند نئوپرن، زانو بند حوله ای، نوار مخصوص کشکک زانو، و زانو بند کشکک باز را در فروشگاه اینترنتی کالای پزشکی بارلیدا ببینید، بررسی کنید و بصورت آنلاین خریداری نمایید.

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید:
4/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *